O FESTIVALE


FESTIVAL LUMEN – OPEN AIR FESTIVAL

je festival plný gospelovej hudby, nezabudnuteľnej atmosféry a príjemných stretnutí, organizovaný pravidelne začiatkom júna v Trnave. Počas svojej existencie sa stal jedným z najväčších gospelových festivalov v strednej Európe. Tento rok oslávi už 32. narodeniny. Festival Lumen na Trojičnom námestí v Trnave navštevuje každoročne približne 8 000 ľudí. Počas víkendu sa stávajú súčasťou mesta, ktoré im poskytuje dočasný domov. Novinkou Festivalu Lumen bol koncept city music festivalu spolu so spoplatnenou zónou. Tento koncept sme rozvinuli počas minulých ročníkov a festival vystavaný na sprievodnom programe sme sa rozhodli ponúknuť aj tento rok.

CITY MUSIC FESTIVAL

Cieľom Festivalu Lumen je priniesť mladým ľuďom dobrú atmosféru, stretnutia s priateľmi, kvalitnú, nie len gospelovú hudbu ale najmä možnosť pocítiť blízkosť a dotyk Boha. Preto sa snažíme osloviť aj mladých, ktorí nie sú veriaci, aby videli a zažili príťažlivé svedectvo veriacich. Za týmto účelom každý rok pozývame aj známe osobnosti z komerčného sveta. Okrem hlavného pódia na nádvorí radnice,  bude program aj v priestoroch Trnavskej univerzity a Kina Hviezda. Okrem silného zážitku z koncertov kvalitných slovenských a zahraničných skupín, ktoré organizujeme na vysokej úrovni s použitím profesionálnej ozvučovacej a svetelnej techniky, ponúkame tiež dostatok priestoru na priateľské stretnutia, ktoré dodávajú festivalovej atmosfére rodinnosť a výnimočnosť.

SVETOVÝ GOSPEL

Na Trojičnom námestí v Trnave hrali okrem slovenských formácií aj kapely z USA, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Nemecka, Veľkej Británie, Nórska, Nového Zélandu, Austrálie, či Kanady. V ostatných rokoch sme privítali také zvučné mená gospelovej hudobnej scény, akými sú LZ7 (UK), Hillsong Young & Free (AU), Delirious? (UK), Third Day (USA), Switchfoot (USA), Newsboys (USA), The 29th Chapter (UK), Superchick (USA), Thebandwithnoname (UK), GK Real (UK), DJ Andy Hunter (UK), LEELAND (USA), Good Weather Forecast (DE) a množstvo ďalších…

WORKSHOPY

Súčasťou festivalu je taktiež blok workshopov a prednášok na témy, ktoré sú aktuálne v životoch mladých ľudí. Prinášame témy z oblasti vzťahov, výchovy, ekológie, spoločenského života a podobne. Workshopy a prednášky ponúkajú možnosť načerpať nové informácie, nie však povrchným spôsobom, ale s pridanou hodnotou prepojenou, či už s aktuálnym mottom festivalu, alebo s osobným prežívaním účastníkov i prednášajúcich. Počas uplynulých 30 ročníkov mali možnosť návštevníci stretnúť viacero zaujímavých hostí: Veroniku Ostrihoňovú, Vladimíra Krčméryho, Maxa Kašparů, Daniela Pastirčáka, Daniela Heviera, Michala Kaščáka, Petra Dvorského, Štefana Hríba, Máriu Čírovú, Mariána Čekovského, Daniela Lipšica, Janu Kirschner, Dana Dangla, Dana Bártu, Katarínu Koščovú, Veroniku Remišovú, Ivetu Radičovú, Miroslava Mikolášika, Jána Figeľa, Branislava Škripeka, Branislava Jobusa, Dominiku Mirgovú, Simonu Martausovú či kňaza Mariána Kuffu alebo exorcistu Solčianskeho a iných.

MLADÍ PRE MLADÝCH

Hlavným organizátorom festivalu je Domka – Združenie saleziánskej mládeže v spolupráci s rehoľou Saleziáni don Bosca a spoluorganizátorom mestom Trnava. K organizačnému tímu, ktorý festival pripravuje počas celého roka sa postupne pridávajú ďalší dobrovoľníci. Spoločne tvoria 300 člennú „rodinu“, ktorá zabezpečuje celý priebeh festivalu. Organizujú ho mladí pre mladých.

FESTIVAL LUMEN V SKRATKE

  • najlepšie slovenské a veľmi kvalitné zahraničné, nie len gospelové kapely z celého sveta
  • radostná, priateľská,rodinná atmosféra, ktorá v srdciach zanecháva stopu
  • hudba inšpirovaná myšlienkami kresťanského posolstva – evanjelia (angl. gospel)
  • súčasné hudobné štýly (pop, rock, folk, dance, urban, worship, funky, gospel a pod.)
  • slovenskí a zahraniční interpreti
  • zaujímavé prednášky a workshopy, ktoré idú na hĺbku
  • stretnutie starých i nových priateľov a priestor pre nové priateľstvá