O FESTIVALE


FESTIVAL LUMEN – OPEN AIR FESTIVAL

je festival gospelovej hudby organizovaný pravidelne začiatkom júna v Trnave. Počas svojej existencie sa stal najväčším gospelovým festivalom v strednej Európe. Tento rok oslávi svoje 27. narodeniny. Festival Lumen na Trojičnom námestí v Trnave navštevuje každoročne približne 8 000 ľudí. Počas víkendu sa stávajú súčasťou mesta, ktoré im poskytuje dočasný domov. Novinkou Festivalu Lumen bol koncept city music festivalu spolu so spoplatnenou XL zónou. Tento koncept sme rozvinuli počas minulých ročníkov a festival vystavaný na sprievodnom programe sme sa rozhodli ponúknuť aj tento rok.

CITY MUSIC FESTIVAL

Cieľom Festivalu Lumen je evanjelizácia mladých ľudí, aby zažili dobrú atmosféru, stretli veľa priateľov, počuli kvalitnú, nie len gospelovú hudbu a zažili hlboký dotyk Boha. Preto sa snažíme osloviť aj mladých, ktorí nie sú veriaci, aby videli a zažili príťažlivé svedectvo veriacich. Za týmto účelom každý rok pozývame aj známe osobnosti z komerčného sveta. Okrem hlavného pódia na Trojičnom námestí bude program aj v mestskej športovej hale, na nádvorí radnice a v Kine Hviezda. Okrem silného zážitku z koncertov kvalitných slovenských a zahraničných skupín, ktoré organizujeme na vysokej úrovni s použitím profesionálnej ozvučovacej a svetelnej techniky, ponúkame tiež dostatok priestoru na priateľské stretnutia, ktoré dodávajú atmosfére rodinnosť a výnimočnosť.

SVETOVÝ GOSPEL

Na Trojičnom námestí v Trnave hrali okrem slovenských formácií aj kapely z USA, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Nórska, Nového Zélandu a Kanady. V ostatných rokoch sme privítali také zvučné mená gospelovej hudobnej scény, akými sú LZ7 (UK), Delirious? (UK), Third Day (USA), Switchfoot (USA), Newsboys (USA), The 29th Chapter (UK), Superchick (USA), Thebandwithnoname (UK), GK Real (UK), DJ Andy Hunter (UK), LEELAND (USA)…

WORKSHOPY

Súčasťou festivalu je taktiež blok workshopov a prednášok na aktuálne témy, ktoré sú aktuálne pre mladých. Workshopy a prednášky ponúkajú možnosť načerpať nové informácie, nie však povrchným spôsobom, ale s pridanou hodnotou prepojenia, či už s aktuálnym mottom festivalu, alebo s osobným prežívaním účastníkov i prednášajúcich. Počas uplynulých 26 ročníkov mali možnosť návštevníci stretnúť viacero zaujímavých hostí: Veroniku Ostrihoňovú, Daniela Pastirčáka, Daniela Heviera, Michala Kaščáka, Petra Dvorského, Štefana Hríba, Máriu Čírovú, Mariána Čekovského, Daniela Lipšica, Janu Kirschner, Dana Dangla, Dana Bártu, Katarínu Koščovú, Veroniku Remišovú, Ivetu Radičovú, Miroslava Mikolášika, Jána Figeľa, Branislava Škripeka, Branislava Jobusa, Dominiku Mirgovú, Simonu Martausovú či kňaza Mariána Kuffu alebo exorcistu Solčianskeho a iných.

MLADÍ PRE MLADÝCH

Hlavným organizátorom je Domka – Združenie saleziánskej mládeže v spolupráci s rehoľou Saleziáni don Bosca a spoluorganizátorom mestom Trnava. K organizačnému tímu, ktorý festival pripravuje počas celého roka sa postupne pridávajú ďalší dobrovoľníci. Spoločne tvoria 300 člennú „rodinu“, ktorá zabezpečuje celý priebeh festivalu. Organizujú ho mladí pre mladých.

FESTIVAL LUMEN V SKRATKE

  • najlepšie slovenské a veľmi kvalitné zahraničné gospelové kapely z celého sveta
  • radostná, priateľská až rodinná atmosféra, ktorá zostáva v srdciach
  • hudba inšpirovaná myšlienkami kresťanského posolstva – evanjelia (angl. gospel)
  • súčasné hudobné štýly (pop, rock, folk, dance, urban, worship, funky, gospel a pod.)
  • slovenskí a zahraniční interpreti
  • zaujímavé prednášky a workshopy
  • stretnutie priateľov, priestor pre nové priateľstvá

Informovanie o vykonávaní verejnej zbierky

Predbežná správa o verejnej zbierke č. 205-2019-020037