Už je to 27 rokov, čo Festival Lumen prináša nezabudnuteľnú atmosféru do ulíc Trnavy. Kedysi skromné podujatie na futbalovom ihrisku, dnes na Trojičnom námestí ako neoddeliteľná súčasť každého z nás. Každoročne začiatkom júna do Trnavy zavítajú stovky dobrovoľníkov a tisícky návštevníkov. Nemalo byť tomu inak ani v roku 2020. Avšak vzhľadom na okolnosti, sa 28. ročník Festivalu Lumen presunul na rok 2021 a náhradný program festivalu 2020 sa uskutočnil online formou. Poďme si teda spoločne zaspomínať na to NAJ z minuloročného festivalu, ktorý sa niesol v duchu hesla FOLLOW!

Súčasťou gospelového festivalu bývajú rôzne významné slovenské, no i zahraničné mená, ktoré prinášajú kvalitný hudobný zážitok. Zo slovenských interpretov sa na hlavnom stagei predstavila napríklad talentovaná speváčka a skladateľka Janais, výnimočná tým, že spieva v slovenčine, angličtine no i francúzštine. Nechýbali ani umelci fungujúci na základe medzigeneračnej rodinnej spolupráce zo skupiny Fidlicanti, či obľúbená kapela Bystrík Banda na čele s rodákom z Trnavy, Bystríkom. Už tradične sa na festivale objavil aj návštevníkmi obľubovaný projekt Godzone, ktorý je súčasťou Festivalu Lumen už dlhé roky a Sima Martausová, s ktorou sme vám nedávno priniesli aj rozhovor, v ktorom sa o nej dozviete viac. Zo zahraničných mien sa na hlavnom stagei predstavila maďarská rocková kapela Altarive, ktorá sa zrodila v roku 2014 v Budapešti, zoskupenie BL-Gospel, ktoré tvoria mladí hudobníci pochádzajúci z pohraničnej oblasti Rakúska a Slovenska, či skupina anglického speváka žijúceho v Tatrách, ktorá nesie názov James Evans Band & Gospel Fest. Súčasťou Festivalu bola už tretíkrát aj kapela Social Beingz s motivačným posolstvom z Veľkej Británie. Čestné miesta headlinera piatkového a sobotného večerného programu patrilo americkej speváčke Riley Clemmons a austrálskej skupine Hillsong Young & Free! Riley je 20 ročná speváčka, ktorá sa na základe svojich životných skúseností a problémov snaží pomocou hudby pomôcť svojej generácii. Počas Festivalu Lumen bola prvýkrát v Európe. Hillsong Y&F pochádza priamo zo Sydney. Na konte majú už 4 albumy a na ich worshipových vystúpeniach sa zúčastňujú obrovské počty ľudí. Oba večery tak priniesli návštevníkom jedinečné zážitky a veľkú show. Hillsong Y&F dokázal na námestí vytvoriť veľmi silnú atmosféru, a okrem zábavy vniesli do davu aj túžbu po Bohu. 

Dúfame, že si si minuloročný festival s témou FOLLOW užil tak super ako my. Tento rok sme síce nezaplnili námestie Trnavy, no veríme, že o rok to rozbalíme vo veľkom! Tešíme sa na vás.

Radka Brilská

Write a Reply or Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.