Nájdu sa mladí odhodlaní ľudia?

Ahojte milí mladí priatelia,

Dostal som ponuku napísať vám niekoľko riadkov na tomto blogu Festivalu Lumen. Ako už všetci vieme, toho roku sa na Festivale nestretneme. Situácia sa vyvinula tak a my, spolu s toľkými inými, aj s tými najmocnejšími vo svete, sme sa museli skloniť pred malým nespratným vírusom.

Nechcem vám však písať naširoko o tejto mimoriadnej situácii a už vonkoncom nie predpovedať hovoriť o tom, čo to všetko prinesie. Chcem sa dotknúť len jednej skutočnosti, ktorá sa nás kresťanov veľmi hlboko dotkla: nemožnosť zhromažďovať sa v kostoloch a sláviť sv. omše.

Ale poviem to z inej strany. Všetci dobre viete, že keď saleziáni organizujú nejakú akciu, vždy sa tam slúži sv. omša. Či je to Festival Lumen alebo Kama, turnaj vo futbale, alebo hociajká iná akcia, tam všade povinným bodom býva ponuka sv. omša. Letné pobytové, či prímestské tábory – vždy, každý deň, omša.

Za tým všetkým je jedna jediná myšlienka. Na tejto zemi, o tom sme my kresťania presvedčení, sa na svete neodohralo nič dôležitejšie a rozhodujúcejšie ako to, čo ľudia vo svete môžu nazvať príbehom Ježiša z Nazareta. Pre nás kresťanov to nie je len príbeh, ale udalosť, v ktorej sme spoznali lásku, ktorá sa nás dotkla a dala nám večnosť.

Istý človek, ktorý Ježiša dôverne poznal napísal: čo sme počuli, čo sme na vlastné oči videli, na čo sme hľadeli a čoho sa naše ruky dotýkali, to zvestujeme: Slovo života. – Lebo zjavil sa život a my sme videli, dosvedčujeme a zvestujeme vám večný život (1Jn1,1-2)

Odvtedy sa tento prúd lásky nezastavil. Ide od srdca k srdcu, od národa k národu. Od prvej chvíle kresťanstva si veriaci starostlivo odovzdávali osobitnú pamiatku na Ježiša.

Už sv. Pavol nejakých zhruba 20 rokoch po Ježišovej smrti píše toto: Veď ja som od Pána prijal, čo som vám aj odovzdal, že Pán Ježiš v tú noc, keď bol zradený, vzal chlieb, vzdával vďaky, lámal ho a povedal: “Toto je moje telo, ktoré je pre vás; toto robte na moju pamiatku. “Podobne po večeri vzal kalich a hovoril: “Tento kalich je nová zmluva v mojej krvi. Toto robte, kedykoľvek ho budete piť, na moju pamiatku.” A tak vždy, keď budete jesť tento chlieb a piť tento kalich, zvestujete Pánovu smrť, kým nepríde.( 1Kor11,23-26)

Uvedomujeme si vôbec, že slúženie sv. omše je tradícia, ktorá nemá vo svete obdobu. Od prvých čias až po dnes. Bez prerušenia. Je to nielen úloha, ale život kresťana. Tam na omši, deň, čo deň, ten Ježiš vstupuje do spôsobu chleba a nechá sa lámať, nechá sa dávať. Aby si v každom dni svojho života mohol mať istotu, že si milovaný, že si vykúpený.

Isto, nie všetci to chápu. Mnohým vadí kňaz, kázeň, mnohí si nenájdu čas. Tak to bolo aj počas dejín. A tak sa aj dnes hľadajú ľudia, ktorí sa pokúsia porozumieť lámanie chleba, Kristovu obetu. Preto sa my saleziáni snažíme, aby omša bola v blízkosti života, hry a zábavy, lebo len tak sa človek môže naučiť, že všetko dobré a krásne sa môže a má spájať s Kristom a jeho láskou.

Sv. omše už pár týždňov nie sú. Niekto si možno povie: No, a čo? … To však môže povedať len ten, kto ešte neporozumel skrývajúci sa poklad, ktorý má na dosah ruky. Hoci z nevedomosti, ale povedal vlastne toto: to, že Kristus žil, to, že Kristus zomrel, to, že v ňom môžem mať život … mne to je vlastne jedno. Mne nezáleží na tom, že on nám zanechal takúto pamiatku, aby sme ju slávili.

Chcem ťa teda pozvať, cez túto Veľkú noc, keď nesmieš ísť do kostola, nesmieš byť na omši, aby si si našiel čas a prosil Boha, aby ti pomohol objaviť lásku i na všednej omši, s biednou kázňou a popri tých pár babkách v kostole. (Keby si však vedel, čo niektoré z nich prežili a obetovali, asi by si sa na nich inak pozeral.) A prajem ti teda požehnanú Veľkú noc, aby si mal milosť pochopiť, že nič väčšie a silnejšie sa na svete nestalo, než to, čo slávime v týchto troch dňoch. Nájdu sa po tejto Veľkej noci bez omše mladí ľudia, ktorí sa odhodlajú objaviť krásu omše? A budeš medzi nimi? Ja sa nádejam, že hej.

V modlitbe don Pavol, salezián

Write a Reply or Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.