Pozývame vás na interaktívnu diskusiu predstaviteľov svetových náboženstiev na Slovensku Stretnú sa kresťan, moslim, žid a ateista… na tému „Extrémizmus v náboženstve“. Festival Lumen v spolupráci s Fórom náboženstiev sveta organizuje v rámci XL zóny stretnutie, na ktorom budeme diskutovať so židovským filozofom Egonom Gálom, katolíckym kňazom Felixom Maria Ofmom, moslimským imámom Mohamadom Safwan Hasnom, evanjelickým teológom Ondrejom Prostredníkom a židovským rabínom Michailom Kapustinom.

Príďte sa dozvedieť, čo týchto ľudí spája a zažiť skutočnú atmosféru medzináboženského dialógu. Tešíme sa na vás!

O hosťoch:

Michail Borisovič Kapustinsa narodil v roku 1980 v Orenburgu v Sovietskom zväze. V roku 1984 sa jeho rodina presťahovala do Gruzínska do mesta Poti. V roku 1991 ako utečenec musel opustiť Gruzínsko, kde bola vtedy občianska vojna a odišiel do Kerču na Kryme. V roku 2000 sa stal študentom rabínskej fakulty Leo Baeck College v Londýne kde študoval päť rokov a rok na univerzite v Tel Avive. Štúdium ukončil v roku 2005 a získal smichu a titul Magistra z hebrejčiny a židovských vied. V rokoch 2005 – 2007 bol rabínom v reformnej komunite na Ukrajine v Charkove. Od septembra 2007 do marca 2014 pôsobil ako hlavný liberálny rabín na Kryme. Od júna 2014 slúži ako hlavný rabín na Slovensku (liberálny rabín ÚZ ŽNO) s celoštátnou pôsobnosťou.

Ondrej Prostredník (1963) je evanjelický teológ a v súčasnosti pracuje ako misijný pracovník v Evanjelickom cirkevnom zbore Bratislava – Staré Mesto. Vo svojej akademickej práci sa venuje etike v textoch Novej zmluvy. Vystúpeniami na verejných diskusiách a publicistickými textami sa zapája do spoločenského diskurzu k téme postavenia menšín a ochrany ich práv na Slovensku. V minulosti pôsobil ako evanjelický farár (1987 – 1995), tajomník pre prácu s mládežou vo Svetovom luteránskom zväze v Ženeve (1995 – 1999), generálny tajomník Ekumenickej rady cirkví na Slovensku (2002 – 2007) a vysokoškolský pedagóg na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1999 – 2018). V septembri 2017 mu pre jeho vystúpenie na PRIDE v Bratislave biskupi evanjelickej cirkvi zakázali vykonávať pedagogickú činnosť na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského. V apríli 2018 mu veľvyslanec USA v SR udelil ocenenie za obhajobu ľudských práv.

Felix Maria Ofm je františkán, ktorý sa v Bratislave staral o pastoráciu nepočujúcich. Dnes je duchovným správcom Centra novej evanjelizácie sv. Jána Pavla II. na Beckove a rektorom kostola sv. Jozefa.

Egon Gál je známym filozofom a bývalým predsedom Židovskej náboženskej obce Bratislava. Vyštudoval Chemickotechnologickú fakultu SVŠT, do roku 1990 pracoval vo Výskumnom ústave káblov a izolantov. V rokoch 1990 – 1995 bol vedúcim Katedry humanistiky na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK, v rokoch 1996 – 2004 riaditeľom Inštitútu judaistiky na UK. Prednáša filozofiu na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií. Venuje sa filozofii mysle, kognitívnej vede, sociálnej a morálnej filozofii.

Mohamad Hasna v roku 1999 spoluzakladal Islamskú nadáciu, členom moslimských združení však bol už skôr. V roku 1991 odišiel ako najlepší študent z ročníka zo Sýrie do Bratislavy študovať medicínu. Krátko po príchode začal byť aktívny vo Všeobecnom zväze moslimských študentov, ktorý krátko po roku 1989 v Československu vznikol. Imám Hasna pôsobí tiež ako riaditeľ v bratislavskom kultúrnom centre Córdoba. Profesionálne sa zaoberá súdnym prekladateľstvom a tlmočníctvom.

Ukážka z knihy, ktorá vznikla pri príležitosti minuloročnej prednášky „Stretnú sa kresťan, moslim a žid“ na stiahnutie TU.

Write a Reply or Comment

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.