Už zajtra prídu mladí z celého Slovenska i zahraničia do Trnavy na 23. ročník Festivalu Lumen. Aby sme Vám zjednodušili odpovede na základné otázky, prečítajte si túto novinku a dozviete sa všetko potrebné 🙂

Kedy začína Festival Lumen?
Festival Lumen začína v piatok (5. júna) koncertami kapiel, ktoré vyhrali súťaž Festival Lumen Challenge 2015. Tieto koncerty sa začínajú od 15:00 na Stejdžíku, pred Radničným nádvorím.

Kedy bude úvodná sv. omša?
Svätá omša začína o 18:00. Bude ju celebrovať brat František Olbert, OFM. Sv. omša bude opäť vo Františkánskom kostole (Kostol sv. Jakuba), ktorý je vzdialený asi 2 minúty od Trojičného námestia.

Aký program je pripravený  na piatok?
Od 15:00 vás na Stejdžíku čakajú 3 koncerty kapiel: Bétel, My Revolution a Poetica Musica. O 18:00 bude nasledovať úvodná sv. omša vo Františkánskom kostole. Po sv. omši budú na Stejdžíku hrať trnavskí umelci: Juraj Tauber, Graeme Mark, Impaco Trio. Od 17:00 do 23:00 bude otvorené Radničné nádvorie, ktorého súčasťou je už tradičná Rehoľná kaviareň.  O 19:30 začínajú naraz dva programy – Godzone v amfiteátri a Obludárium s Pištom Vandalom v Kine Hviezda. Oba tieto programy sú súčasťou XL zóny.  O 21:30 v Kine Hviezda ponúkne Mária Čírová koncert s názvom “Moja cesta” (XL zóna).  O 22:00 pozývame všetkých na Don Bosco birthday party – program pri príležitosti oslavy 200. výročia narodenia Don Bosca (tento program je pre všetkých zadarmo!). O 23:40 si môžete vybrať medzi dvoma divadlami – tanečné divadlo ATak v amfiteátri alebo predstavenie Cesta za slobodou – o don Titusovi Zemanovi v Mariánskej sále. Tradičná animovaná adorácia začne o 01:00 vo Františkánskom kostole.

Čo je to XL zóna?
XL zóna je názov spoplatnenej časti festivalu. Ide o sprievodný program a program mimo Trojičného námestia. Do XL zóny patrí: Obludárium Pištu Vandala so zaujímavými hosťami, koncert Márie Čírovej “Moja cesta”, Godzone, tanečné divadlo ATak, či divadelné predstavenie Cesta za slobodou. Ďalšou súčasťou XL zóny sú 3 bloky workshopov a prednášok, rozhovory s rehoľníkmi “Učiteľ, kde bývaš?” a improvizačné divadlo Kapor na scéne.

Kapacita priestorov v XL zóne
Upozorňujeme Vás, že niektoré priestory v XL zóne (najmä Kino Hviezda a miestnosti prednášok) majú limitovanú kapacitu. Organizátor si vyhradzuje právo z bezpečnostných a kapacitných dôvodov zamedziť vstup ďaľších osôb do priestoru. Prosím, rátajte s touto možnosťou a preto sa snažte prísť na konkrétny program s predstihom, aby ste mali väčšiu šancu sa dostať dovnútra.

Program zdarma
Aj tento rok sme pre Vás pripravili program zdarma – ide o koncerty na Stejžíku, kde zahrajú Bétel, My Revolution a Poetica Musica a trnavskí umelci: Juraj Tauber, Graeme Mark, Impaco Trio. Sobotňajší program na hlavnom pódiu otvorí Sima Martausová, nasledovať bude britská formácia The Gentlemen, rapper Guvna B a program ukončí headliner Festivalu Lumen Martin Smith.

Ďalším programom zdarma je Don Bosco birthday party v amfiteátri, program detského kútika odohrávajúci sa na Radničnom nádvorí a Stejdžíku a všetky duchovné ponuky v rámci festivalu.

Kde nájdem celý program Festivalu Lumen 2015?
Program v prehľadnej forme nájdete na tomto webe v sekcii Program. Taktiež si môžete stiahnuť bulletin, kde nájdete všetky dôležité informácie a ponuky festivalu. Bulletin budeme rozdávať aj v tlačenej podobe na festivale.

Ubytovanie
Ubytovanie je zabezpečené na dvoch základných školách (Atómová, Kubinu). Je potrebné, aby ste si so sebou vzali spacáky a karimatky. Ak máte lístky kúpené v predpredaji, môžete sa hlásiť od 14:00 priamo na školách, kde Vám bude kód z rezervačného systému vymenený za ubytovací náramok.  Na školách sa ubytovanie nedá kúpiť. Ubytovanie je možné zakúpiť iba na Trojičnom námestí. Na škole A. Kubinu je klubovňa, kde sa môžete zahrať spoločenské hry. Prosíme, aby ste si dávali pozor na osobné veci a nenechávali si mobily a pod. bez dozoru.
Zakúpené ubytovanie v predpredaji sa už nedá vymeniť za ubytko na inú základnú školu alebo za peniaze. V stánku Informácií si môžete počas festivalu zakúpiť ubytovanie na obe školy.

Úschovňa batožiny
Počas festivalu si budete môcť odložiť batohy, kabelky atď v úschovni, ktorá je na Radničnom nádvorí. Úschovňa je otvorená: Piatok 15:00-24:00, Sobota 8:00 – 23:30. Poplatok za uschovanie 1 ks batožiny je 0,50€ na deň – treba sa preukázať občianskym preukazom, na ktorý bude táto batožina uschovaná. Tí, čo máte zakúpený XL náramok, máte úschovňu zdarma. Prosíme všetkých, ktorí túto službu využijú, aby dodržali časy úschovne.

Možnosť sv. spovede
Počas fungovania Rehoľnej kaviarne budú neustále k dispozícii rehoľníci na rozhovory i sv. spovede. Rehoľná kaviareň je otvorená v piatok od 17:00 do 23:00 a v sobotu od 10:30 do 23:00

Detský kútik
Na Radničnom nádvorí bude okrem Rehoľnej kaviarne k dispozícii aj priestor pre rodičov s deťmi. V piatok bude otvorený od 18:00 do 20:00 a v sobotu od 10:30 do 20:00. V piatok o 16:30 pozývame deti na Spievankovo (program v amfiteátri, vstupenky si treba zakúpiť zvlášť v sieti TicketPortal – nedá sa už online!). V sobotu deti pozývame na divadelné predstavenia divadla Agape (o 14:00 a 16:00), čítanie rozprávkových kníh s Braňom Jobusom (15:00) a na večernú rozprávku o 17:00. Počas soboty bude v detskom kútiku taktiež  maľovanie na tvár, nafukovacia atrakcia a ďalšie aktivity. Program v detskom kútiku (s výnimkou Spievankova) je pre všetky deti zdarma.

Ako sa dostanem na Trojičné námestie keď prídem vlakom / autobusom?
Cesta k Trojičnému námestiu bude označená. Prikladáme aj link na google maps. Určite sa nestratíte 🙂

Parkovanie áut
Odporúčame prísť samozrejme vlakom / autobusom 🙂 Napriek tomu, ak prídete autom upozorňujeme, že parkovanie v centre mesta je spoplatnené! Zdarma je možné parkovať v centre po 18:00 hodine v piatok a celú sobotu i nedeľu. Nevyplatí sa však spoliehať na voľné parkovacie miesta, ktoré sú večným problémom. V menších uličkách pri školách by nemal byť problém s parkovaním.

Stánok informácií
Hlavný infostánok bude na námestí vedľa Trojičky. Otvorený bude od piatku 12:00

Predaj tričiek, XL náramku a ubytovania
V stánku informácii na Trojičnom námestí si budete môcť zakúpiť ubytovanie (5€), XL lístok (14€). V tomto stánku si budete môcť taktiež zakúpiť tohtoročné festivalové tričko (dobrovoľníci budú nosiť modré, vy si budete môcť zakúpiť červené tričko s rovnakou potlačou) za 7€ a náramok “History maker” za 1€. 🙂

Mám otázku, ktorá tu nie je zodpovedaná
Ak sa chcete spýtať otázku, ktorá tu nie je zodpovedaná, napíšte nám do diskusie alebo na Facebook. Odpovieme Vám tam a samozrejme pridáme info aj do tejto novinky pre ostatných návštevníkov festivalu 🙂

Ak budete potrebovať pomoc počas festivalu, neváhajte sa obrátiť na naše dobrovoľníčky v informačnom stánku na Trojičnom námestí 🙂