Lumeňáci, predstavujeme vám poslednú časť workshopov a prednášok, ktoré budete môcť vidieť v XL zóne Festivalu Lumen už o týždeň 6. júna v troch blokoch (10:30, 12:30, 14:30). Lístky do XL zóny si je možné zakúpiť už len na mieste za cenu 14€.

III. časť workshopov na Festivale Lumen 2015:

 • Ján Buc – Ako zabiť Goliáša v mojom živote?
  Každý z nás niekedy musí bojovať. Byť stále porážaný nikoho nebaví.  Ako zvládnuť  zápasy v živote, aké zbrane môžeme používať, ako zabíjať obrov, ktorí stoja predo mnou a ešte sa mi aj vysmievajú? Som v boji sám alebo sa môžem o niekoho oprieť? Veríme, že sa nám podarí spoločne nájsť odpovede na všetky tieto otázky v diskusii s Jánom Bucom.
 • Branislav Škripek – Zóna tvojho vplyvu
  Ako objaviť potenciál a poslanie pre seba a svoju krajinu?
  Zamýšľaš sa nad svojím povolaním či poslaním? Túžiš objaviť svoj potenciál v Kristovi? Chceš aby tvoj život mal význam? Príď na workshop a nechaj sa inšpirovať.
 • Komunita Sant´Egidio – Homeless? Yes!
  Čo ešte nevieš o bezdomovcoch?
  Mladí ľudia z Komunity Sant´Egidio Vám povedia o svojich skúsenostiach so službou ľuďom bez domova.
 • Pavel Chvojka – Ako si získať srdce v manželstve?
  Alebo pravá láska v manželstve chce to najlepšie pre toho druhého. Budeme sa spolu rozprávať o základných ingredienciách potrebných pre láskyplné, úctivé, verné, šťastné a stabilné manželstvo. Diskusiu bude viesť Pavel Chvojka – zakladateľ a autor: manzelskyslub.sk
 • Juraj Schindler – Stvorení ako muži a ženy – tajomstvo pohľadu
  “A obaja, Adam i jeho žena, boli nahí a nehanbili sa jeden pred druhým”. (Gn 2,25) Je tento verš v Božom Slove navyše? Alebo znamená, že Adam a Eva sa nehanbili, lebo boli na začiatku ako deti a ešte nerozumeli veciam…? Aký bol Adamov pohľad? Čo chce povedať Ježiš, keď hovorí: “Každý, kto na ženu hľadí žiadostivo, už s ňou scudzoložil vo svojom srdci?“ (Mt 5,28) Odsudzuje alebo pozýva?
  Na tieto otázky chceme hľadať odpovede i s pomocou Jána Pavla II. a jeho Teológie tela.
 • Pavol Grach – Ako čítať Bibliu? Má mi ju niekto vysvetliť alebo každý si v nej musí nájsť niečo sám? 
  ​Prednáška je určená všetkým, ktorých trápi problém ako sa vojsť do hustého lesa Božích kníh a nestratiť sa v nich alebo jednoducho pre tých, čo majú o Biblii pochybnosti a zvedavosti. Vhodné pre veriacich i neveriacich, ktorí chcú nadobudnúť nový pohľad na Bibliu a jej posolstvo. K tomu všetkému možnosť klásť tie najzvedavejšie a najprovokačnejšie otázky.
 • Jakub Betinský – Ako by sa v politike angažoval Batman?
  Za cieľ politiky sa zvykne považovať zabránenie tomu, aby sa spoločnosť nevrátila do tzv. prirodzeného stavu, kde je človek človeku vlkom a kde je vojna všetkých proti všetkým na dennom poriadku. Je to mýtus alebo skutočnosť? Musí kresťan nevyhnutne veriť v rétoriku silného štátu, ktorý jediný dokáže skrotiť ľudskú prirodzenosť, ktorá sleduje iba vlastný záujem? Existuje alternatíva? Je angažovať sa v politike iba právom silnejšieho alebo povinnosťou všetkých? Čo sa dá o politickom živote naučiť od Batmana? Tieto a ďalšie otázky vás pozývam spoločne prebádať na tomto workshope.
 • Anna Siekelová a Jozef Poliak – Antikoncepcia – nie oslobodenie, ale zotročenie
  Zamyslenie sa nad tým, či je antikoncepcia cestou k slobode alebo k otroctvu. Túžime sa chrániť ale je to naozaj ochrana? Aký “bonus” so sebou prináša? Aký má vplyv na duchovný život človeka? O týchto otázkach budeme diskutovať s Annou Siekelovou – koordinátorkou výchovy a vzdelávania Fóra života a kňazom

Rozpis s konkrétnymi časmi a miestnosťami zverejníme zajtra. Zoznam všetkých workshopov nájdete v sekcii Workshopy