Priatelia, Festival Lumen sa nám nezadržateľne blíži a my máme pre vás ďalšie novinky. Tentokrát to je druhá časť workshopov, ktoré sme pre vás pripravili v sobotu v XL zóne.

Ak ste si ešte nezakúpili XL lístok, veríme, že pestrá ponuka workshopov (ďalšie ešte zverejníme) a zaujímavého programu v XL zóne vás presvedčia! Už o pár dní uzatvárame systém rezervácie, tak neváhajte!

 

 • Beseda portálu Cesta+ – Prenasledovaní pre Jeho meno
  Debata o nových mučeníkoch, prenasledovaných kresťanov – kresťanoch a viere v Boha. Osobné skúsenosti a príbehy. Pozvaná je žena, ktorá z prenasledovanej krajiny ušla a človek, ktorý sa do nej pravidelne vracia, aby pomáhal.
 • Ondrej Chrvala – Prejavy a charizmy Ducha Svätého
  Sú charizmy Ducha svätého emocionálny prejav niektorých skupín kresťanov alebo skutočný prejav pôsobenia Ducha v Cirkvi? Ako to rozoznám? Na čo vlastne slúžia a kam nás vedú? Na tieto a iné otázky ohľadne prejavov chariziem Ducha Svätého sa budeme snažiť hľadať odpovede s katolíckym kňazom Ondrejom Chrvalom, koordinátorom pastorácie mládeže Trnavskej arcidiecézy. Workshop je určený pre tých, ktorí sa s týmto fenoménom stretli len z diaľky a chcú vedieť viac, ale svoje si nájdu aj “skúsení“.
 • Vlastimil Dufka – Duchovná alebo liturgická hudba?
  Workshop sa zameria na kritéria liturgickej hudby, na hudobných ukážkach poukáže na rozdiely liturgickej a duchovnej hudby, poukáže taktiež na pestrosť liturgickej hudby, že to nie je iba nudná hudba v kostoloch, ale môže mladým ponúknuť množstvo inšpirácie.
 • František Neupauer – Udavači či záchrancovia?
  Akí sme boli? Pohľad na naše dejiny spojené s nútenými odsunmi Čechov, Židov, Nemcov, Maďarov, rehoľníkov, emigrantov, politických väzňov, predstaví historik a publicista, VŠ pedagóg, pracovník Ústavu pamäti národa, zakladateľ Múzea zločinov a obetí komunizmu – František Neupauer.
 • Viera Hincová – Erazmus plus a neformálne vzdelávanie
  Na workshope sa oboznámite so základnými informáciami o programe Európskej únie Erazmus plus. Tento program ponúka pre mládež, neformálne skupiny mládeže a mládežnícke organizácie. Nosnou metódou programu v oblasti mládeže je neformálne vzdelávanie, ktorého tajomstvá si budete môcť overiť na vlastnej koži. Program Erazmus plus pre oblasť mládeže a športu vám neformálnym spôsobom predstaví Viera Hincová z trnavskej pobočky Iuventy – Slovenského inštitútu mládeže.
 • PhDr. Peter Szeliga, PhD. – Naša psychika – vplyv minulých skúseností na náš súčasný životNa prednáške sa budeme zaoberať základnými vplyvmi našich zážitkov a skúseností z detstva na náš súčasný život, ktorý prežívame. Náplňou nášho workshopu budú dopady minulých skúseností a vplyv na naše súčasné vzťahy, na našu osobnosť, sebavedomie, rozhodovanie sa v zmysle vôľových procesov, ako i oblasti psychopatológie.
 • Richard Vašečka – Chcem byť chlap / radosť byť ženouBoh nás stvoril ako mužov a ženy. A videl, že je to veľmi dobré. Prežívaš to tak aj ty- alebo nejak trochu inak, že je to tak veľmi dobré? Vieš sa radovať z toho, že si muž, že si žena? Príď zažiť slobodu a radosť v tejto oblasti. Na túto tému bude s vami diskutovať manžel, otec štyroch detí, dlhoročný učiteľ, poslanec Národnej rady SR, líder spoločenstva Nový Jeruzalem (Žilina), autor projektu Milovať a ctiť, v rámci ktorého prednáša a publikuje o vzťahoch, láske, sexualite, manželstve a rodine – Richard Vašečka.

Zoznam všetkých workshopov nájdete v sekcii Workshopy.

 

Vidíme sa v Trnave už o necelých 15 dní na 23. ročníku Festivalu Lumen!